Druhy vazeb

Vazba V1 (sešitová brožura) složky tiskového bloku jsou sneseny vkládáním (do sebe). Ve hřbetu se sešijí drátěnými skobkamio oříznutí ze tří stran je sešitová brožura hotová. Podle normy ON 88 3750 pro knižní vazby je dovolený rozsah pro sešitovou měkkou vazbu V1 u papíru plošné hmotnosti do 70 g/m2 nejvýše 60 listů (120 stran), nad 70 g/m2 maximálně 44 listů (88 stran).

Vazba V1 s očky Drátěná šitá vazba, známá např. ze školních sešitů, časopisů. Listy papíru jsou prošity drátěnými skobkami, které mohou tvořit očko, umožňující výrobek založit do pořadače.

Plastová kroužková vazba Plastová kroužková vazba je vazba dokumentů plastovým hřbetem. Výhodná je pro svoji cenu a rychlost. Používá se nejčastěji pro vazbu prezentací, ceníků, scénářů, návodů, příruček, apod. Výhoda tohoto typu vazby je možnost pozdějšího vkládání, či výměny listů.

Kroužková kovová vazba Twin Wire Dvojitá kroužková vazba TWIN WIRE je nejdokonalejší způsob použití spirály v knihařské vazbě. Nejčastěji se používá při vazbě nástěnných a stolních kalendářů, ale i pro vazbu dokumentů. Umožňuje snadné otáčení listů až o 360° bez vzájemného posunutí stránek. Tiskovina zůstává otevřená na zvolené stránce a samovolně se nezavírá. Při použití u vazby nástěnných kalendářů je možné vložit do spirály jeden nebo dva háčky pro zavěšení. Spirálu je také možné rozdělit na několik částí.

Pevná vazba metalblind Touto technologií mohou být vázány jak volné listy, tak i knižní složky bez potřeby odstraňování hřbetních lomů. Materiál použitý na krycí přední a zadní desku je imitací plátna a kůže. Je tak vytvořena tuhá vazba i v nízkých nákladech. Nejčastěji se používá při vazbě diplomových prací, výročních zpráv i jiných dokumentů, které mají reprezentativní charakter. Používá se i pro vazbu fotoknih.

další druhy knižních vazeb

Vazba V2 Jednotlivé listy nebo dvoulisty jsou odfrézovány 2-3 mm a slepené ve hřbetu do bloku a zavěšené do měkké obálky. Tato vazba je nejčastěji používána u brožur a časopisů. Umožňuje svázání většího počtu stran než u vazby V1. Podle normy pro knižní vazby je i u vazby V2 stanovena tloušťka bloku od 5 mm do cca 40 mm. Vzhledem k technologii této vazby je DODACÍ DOBA této tiskoviny o 5 PRACOVNÍCH DNÍ DELŠÍ než u ostatních vázaných tiskovin.

Vazba V3 Vazba podobná V1 s tím rozdílem, že k sešití jsou používány shora umístěné skobičky a celek se pak upevňuje do obálky.

Vazba V4 Jedná se o měkkou vazbu, která se svými parametry blíží tuhé vazbě V8. Jednotlivé bloky jsou sešity niťovkou a ty pak sešity nebo slepeny.

polotuhá vazba se dělí na dva základní typy:

Vazba V5 Je vazba s deskami z lehčí lepenky která je mírně odsazena od hřbetu - knižní blok je buď lepen, nebo sešit nití, vazba je podobná V2.

Vazba V6 Jsou leporela.

tuhá vazba se dělí na tři základní typy:

Vazba V7 Poloplátěná vazba, kdy na potažení desky je použit papír a na hřbet plátno.

Vazba V8 Šitá vazba v tvrdých deskách. Tzv. celoplátěná vazba, tj. z jednoho materiálu.Na potažení desek může být použit papír (lakovaný, laminovaný ...), nebo jiné materiály, např. plátno nebo kůže.

Vazba V9 Tuhá vazba s deskami z plast