Grafický Design

na míru Vašim potřebám

Jaký papír zvolit

Volba vhodného papíru samozřejmě zavisí na charakteru tiskoviny, kterou chcete vyrobit. Nejčastěji se setkáte s nabídkou matné či lesklé křídy nebo ofsetového papíru. V nabídkách bývá velké množství grafických papírů se speciálními povrchy či zabarvením. Papírové a plastové samolepící štítky, polyesterové materiály, pautáky či kartony. Výběr je opravdu veliký a proto je vhodné vybírat podle účelu tisku. 

Gramáž papíru

Dle normy ISO 563, hmotnost jednoho listu papíru velikosti A0 definuje gramáž tohto papíru, tak jako mezinárodní norma ISO 216 definuje, že papír velikosti A0 pokrývá plochu jednoho metru čtverečního. Jeden list papíru velikosti A0 s gramáží 80 gsm tak váží 80 gramů, papír s gramáží 100 gsm váží 100 gramů a tak dále. Důvodem nekvalitního tisku je někdy použití nevhodného papíru nesprávné gramáže. Kvalitu tisku výrazně ovlivňuje gramáž, jas, průhlednost a textura papíru použitého pro tisk. Pro každou příležitost existuje vhodný druh papíru, který má sloužit ke specifickému účelu – na černobílý tisk každodenních poznámek, tisk faktur a prezentací, tisk katalogů nebo pozvánek na slavnostní událost. 

Natíraný a nenatíraný papír 

Povrchová úprava papíru bývá nějčastěji matná nebo lesklá. Natíraný tedy křídový papír vytváří ostřejší a jasnější obrázky při použití v tisku a má lepší odrazivost než nepotahovaný – ofsetový papír. Důležité pro volbu papíru je barevnost tisku, množství a požadovaná kvalita grafiky a fotografií. Následující řádky jsou jen doporučením pro snazší orientaci. Vizitky, jídelní lístky, pohlednice atd. bývají tištěny na matnou nebo lesklou křídu o gramáži 300 či 350 gsm. Často jsou opatřeny oboustranou laminací. Katalogy, výroční zprávy a jiné reprezentativní tiskoviny, které mají mít "delší životnost", bývají tištěné na křídu o gramáži 130 – 200 gsm. Letáky běžně na křídu nebo i ofsetový papír o nízkých gramážích. Na ofsetový bezdřevý papír se tisknou hlavičkové papíry a ceníky často i vnitřní bloky brožur a knih. 

.