Grafický Design

na míru Vašim potřebám

jak svÁzat publikaci

V současné době rozlišujeme několik základních typů vazeb. Vazby se dělí na měkké, polotuhé a tuhé. Tuhé vazby jsou odolnější, ale jejich výroba je náročnější a dražší. Proto se v poslední době rozšířilo používání měkkých vazeb), což umožnilo snížit náklady na tisk knih. Dále se měkké i tuhé vazby dělí podle způsobu spojení na lepené a šité. Samostaným druhem vazby je dvojitá kroužková vazba Twin Wire je nejdokonalejší způsob použití spirály v knihařské vazbě. Umožňuje snadné otáčení listů až o 360° bez vzájemného posunutí stránek.

V1 – šitá vazba 

Knižní složky jsou sešité s obálkou ve hřbetu a ořezané ze třech stran. K šití se používá skoba z plochého nebo zaobleného drátu (tzv. „očka“, resp. „ouška“). Podle typu, velikosti a rozsahu tiskoviny je možné použít více kombinací skobiček: 2–4 ploché skobičky, 2 zaoblené skobičky, 2 ploché + 2 zaoblené skobičky. U formátově malých materiálů se používá jen jedna skobička.

Vazba V2, lepená (brožovaná)

Vazba V2 je lepená knižní vazba s měkkými deskami. Obvykle se na desky používá gramáž papíru od 200 grm (například běžné vizitky se tisknou na 250–300 grm materiál), listy jsou pak v gramáži papíru 80 – 170 grm.

Jednotlivé listy jsou lepeny a vsazeny do měkkých desek. Této vazbě se říká též brožovaná, knihy s vazbou V2 jsou nazývány paperback.

Nejšastěji se používají tři základní typy lepidel:
- vodou ředitelná disperzní lepidla (polyvinylacetáty),
- tavná lepidla na bázi kopolymerů vinylacetátů a etylenu,
- polyuretanová lepidla.

 

Vazba V8, šitá

Vazba v tvrdých deskách. Tzv. celoplátěná vazba, tj. z jednoho materiálu. Na potažení desek může být použit papír (lakovaný, laminovaný ...), nebo jiné materiály, např. plátno nebo kůže. Publikace s vazbou V8 patří k těm nejhodnotnějším, které Vám v oblasti průmyslové výroby knih je možné nabídnout. Nezávisle na tom, co chcete komunikovat, provedení šité vazby působí profesionálně. Obzvlášť nároční zákazníci ocení tento způsob prezentace.

Kovová kroužková vazba

Kroužková vazba představuje praktické řešení, jak svázat dokumenty téměř jakéhokoliv rozsahu.

Dvojitá kroužková vazba Twin Wire je nejdokonalejší způsob použití spirály v knihařské vazbě. Umožňuje snadné otáčení listů až o 360° bez vzájemného posunutí stránek.

Samozřejmostí je snadné odtržení listu. Tato vazba se používá u nástěnných a stolních kalendářů. U nástěných kalendářů je možné vložit do spirály háček pro zavěšení.